Harmonijas augs - Lavanda

Lavanda ir jauks augs dārzā – ar pelēkzaļām lapām un zilās krāsu gammas ziedu vālītēm. Lavanda zied visu vasaru, izplatot romantiski rūgtenu smaržu. Tieši aromāta dēļ lavanda ir tik populāra.

Lai arī augs ir siltumprasīgs un pārziemošana rada papildu rūpes, lavanda Latvijas dārzos nav svešiniece. No svešām zemēm lavanda savulaik ienākusi kā telpaugs un muižu ziemas dārzos audzēta jau gadsimtiem ilgi. Lavanda ir daudzgadīgs panātru Lamiaceae dzimtas augs ar tūkstošiem gadu ilgu vēsturi, apvīts leģendām un ticējumiem.

Lavandas latīniskais nosaukums saistīts ar vārdiem lavender (mazgāt) un lavare (paredzēts, lai mazgātos). Laika gaitā lavandas aromātam doti daudzi apzīmējumi, saistīti ar tās izmantošanas vēsturi un vārda tulkojumu – tīrība, miers, skaidrība, svaigums, klasika, harmonija, mīlestības dvesma... Lavanda kalpo arī kā mīlestības simbols kāzu ceremonijās un dažādos maģiskos rituālos.

Parasti lavanda asociējas ar ziepēm un parfimēriju, jo patiešām daudzi parfimērijas un kosmētikas produkti satur tās ēterisko eļļu, kas ir lielisks ādas kopšanas līdzeklis. Mazgājoties ar lavandu aromatizētā ūdenī vai dzerot tēju, mazinās galvassāpes un nomierinās nervi. Lavandas ziedu spilventiņš lieliski atsvaidzina veļu un arī atbaida nevēlamus drēbju skapja viesus - kodes, jo lavandai piemīt pretinsektu īpašības. Taču cilvēkus ziedu aromāts nomierina, tādēļ jau senatnē šī īpašība tika likta lietā, lavandas ziedus novietojot līdzās guļvietai.

Aromātiskā auga dvēsele ir tā ēteriskā eļļa. Tieši tās kvalitātē slēpjas aromātisko un ārstniecības augu galvenā vērtība. Lai augs varētu uzkrāt šīs vielas un izaugtu krāšņs, apveltīts ar šo patīkamo aromātu, tam vajadzīgi piemēroti dzīves apstākļi.

 
Text in Latvian, so please use google translate